8.11. A CSEPEGTETŐTESTES ELJÁRÁS - miért csak ígéretes ?
A csepegtetőtestes eljárás a levegő hozzávezetés mesteri megoldásával joggal volt a szennyvíztisztítás legígéretesebb eljárása. Természetesen ennél a biológiai víztisztítási elrendezésnél is a Pe-szám nagysága jelenti a hatékonyságot meghatározó kritériumot. A lebontandó tápanyag diffúziós tényezője a technológián nem változik. A csepegtető testeken kialakuló konvektív sebességet a gravitáció hajtja, a súrlódási sebesség fékezi. Nagyságára közvetlen ráhatásunk nincs. Az bizonyosnak látszik, hogy a partiszűrésre jellemző 0,1 [m/d] értéknél lényegesen nagyobb számmal van dolgunk. A csepegtető testet alkotó kőzet és műanyagblokkok fajlagos felülete meglehetősen kicsi. Hozzávetőleg 300 [m2/m3] értékkel számolhatunk. Mindezek miatt nagy Pe-szám és alacsony hatékonyság jellemzi ezt az eljárást. Javítani ezen a helyzeten elsősorban az alkalmazott biofilmhordozó felületének növelése útján lehet. Ahogy megoldást jelent a nyers szennyvíz előkészítése is. Érdemes elgondolkodni a konvektív sebesség csökkentésén is.
A tankönyvekből ismert ábrán a szennyvíz hozzávezetése Segner-kerék segítségével történik. (lásd 8.11-1. ábrát) Az ún szennyvízelosztó kar nemcsak a szennyvíz egyenletes elterítésére szolgál, hanem porlasztás révén a levegő beoldódását is segíti.

8.11‑1. ábra
A csepegtetőtestes eljárás szerkezeti kialakítása
A hengeres oldalfal által határolt térben helyezkedik el a biofilmhordozó réteg, a csepegtetőtest, amely ásványi anyag vagy e célra készített műanyag elem. Ez utóbbit mutatja a 8.11-2. ábra.

8.11‑2. ábra
A csepegtetőtest műanyag blokk
A víz felülről lefelé garvitációsan áramlik. A szűrési sebesség a gyorszűrőknek megfelelő 1-2 [m/h]-ás sebességi tartományban van.
A szennyvíz nagyobb terheltsége miatt levegő hozzávezetésére van szükség. Ennek a megoldása rendkívül ötletes. Kihasználja a Coanda-effektust, a vízorr kialakításával jön létre a csepegtető test. A kéményhatás kihasználásával pedig a levegő hozzávezetés energiaszükségletele – szemben az eleveniszapos megoldással – lényegesen kisebb lesz.

8.11‑3. ábra
Az áramlástani lehetőségek kihasználása
A számos nagyszerű ötlet, az egyszerű felépítés és a jó üzemeltethetőség ellenére a csepegtetőtestes eljárás mégsem vált a szennyvíztisztítás általános eljárásává, a megoldássá. Nézzük meg miért. Tekintsük a csepegtetőtestes eljárás fő paramétereit, amelyekkel határozzuk meg a Pe-számot. Az eredményt a 8.11-4. táblázat mutatja.

8.11‑4. táblázat
A csepegtetőtestes eljárás Pe-száma
Levonhatjuk a következtetést: az ideális Pe = 1 -től nagyon távol esik a csepegtetőtestes eljárás Pe-száma. Az előnyös tulajdonságok ellenére ez az elrendezés folyamat oldalról tekintve nem igazán hatékony. A hatékonyságot javítani a Pe-szám csökkentésével lehet: legyen kisebb a szűrési sebesség, alkalmazzunk nagyobb fajlagos felületű biofilmhordozót és dezintegrációs behatással kezeljük elő a szennyvizet.