8.10. AZ ÉLŐGÉP - a XXI. század szennyvíztisztítási technológiája?
Az élőgép egy adott területre vonatkozó szennyvíztisztítási módszer, egy olyan eljárás, amely 2-3000 élő organizmus - részben növények - által kiválasztja és semlegesíti a szennyező anyagokat. A technológiát az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában fejlesztették ki. A technológia a világon bármely település, illetve vállalat számára alacsony költségvetésű, hatékony és esztétikus módszert jelent a szennyvíz megtisztításához. Ez a technológia természetesen a legszigorúbb környezetvédelmi előírásoknak is megfelel. – részlet az Élőgépek: a XXI. század szennyvíztisztító technológiája című írásból ].
Az érvelés nem nélkülözi a PR fogásokat és inkább a kereskedelmi haszon reményéről szól. Nem tekinthető megalapozott műszaki megoldásnak.


8.10‑1. ábra Az élőgép sematikus ábrája és kialakítása
Az élőgép valójában egy eleveniszapos eljárás. Nem a növények tápanyagfelszívó képességéhez kötik az eljárás előnyeit, hanem a medencékbe lógó gyökérzet felületnövelő hatásához. Az élőgépes eljárás intenzifikálásaként a mélyebb víztérben szálak is beépítésre kerülnek. A baktériumok által belakható felület nagyságát így az iszapflokkulum, a növények gyökérzete és a műanyagszálak együttesen adják. Az együttes hatásnak megfelelően számolható ki a reaktortérre jellemző egyenértékű szemcseátmérő.

ahol
V [m3] a reaktor víztérfogata
am [m2/g] a tömegre vonatkoztatott fajlagos felület
m [g] a reaktortérben lévő iszap, gyökérzet és szálak tömege
A biofilmhordozó anyagok (iszappelyhek, gyökérzet és szálak) együttes mértékadó szemcseátmérőjeével számíthatjuk ki a Pe-számot. A hatékonyságjavulást a Pe-szám csökkenésének mértéke adja, amely az egyenértékű szemcseátmérők arányával lesz azonos.

ρ [g/m3] az iszap szárazanyag tartalma
Ily módon becsülhető egyfajta hatékonyság növekedés, amely aztán összevethető a „botanikus kert” kialakításának és gondozásának többlet ráfordításaival.