top of page

8.20. MEMBRÁN- VAGY BIOLÓGIAI SZŰRÉS ?

Amikor membránszűrésről beszélünk akkor annak ultraszűréses változatát a következő magyarázó ábrával szokás szemléltetni (lásd a 8.20-1. ábrát).

membránszűrés magyarázata.jpg

8.20‑1. ábra A membránszűrés magyarázata (mechanikus kép)

A membránt egy olyan „szitaszövetnek” képzeljük, amelynek apró, 0,01 μm-es pórusain keresztül csak a víz és más kismolekulák jutnak át, a mikrobák és a víz szennyezését okozó nagymolekulák valamint a lebegőanyagok nem. Ez a kép a fázis-szétválasztásos elképzelésünket teljes mértékben lefedi. Az azonban nyilvánvaló kell legyen, hogy a membrán által visszatartott, a külső felületén megtapadó szennyezés a pórusokat nagyon gyorsan eltömítené. Következésképp a csak pusztán mechanikai szűrésre alapozott kép nem lehet helytálló.

Másrészről a vízmolekula mérete (H2O , 2*1+16=18), az ammóniumé ugyancsak (NH4, 14+4*1=18), azaz az ultraszűrő nem tartja vissza az eleveniszapos fokozatban esetlegesen nem lebomlott ammóniát sem. Az élővízbe bocsátott víz paraméterei ennek ellenére határérték alattiak.

Nem kap kellő hangsúlyozást, de a membrán szálak közé levegő kerül befúvására, amely ebben a fázis-szétválasztó reaktorban oxikus viszonyokat teremt, a mérhető redoxpotenciál pozitív lesz és ha akarjuk, ha nem a víztérbe lógó membrán szálakon biofilm tapad meg. Az ultraszűrés tulajdonságait szemléltető 8.20-2. ábrán a mikrobák zöld aláfestésűek, méretük nagyobb a pórusméretnél.

A tápanyaglebontás hatékonysága a Pe-számtól fordított arányban függ. A biológia kialakulásának szükségszerűségének megítéléséhez tudnunk kell a Pe-szám legalább hozzávetőleges nagyságát. Az alkalmazott membrán mérete és geometriája ismert, miáltal könnyen kiszámolható az adott víztérben a felület nagysága és vele az egyenértékű szemcseátmérő. (Egyenértékű szemcseátmérő alatt egy olyan szemcse átmérőjét értjük, amely szemcsék sokasága ugyanakkora térben ugyanakkora felületet mutat fel.)

Induljunk ki valódi adatokból:

A ZW100 membrán modulok

felülete,  F = 46 m2/modul

térfogata,  V = 0,05 m3/modul

fajlagos felülete:  av = F/ V = 46 / 0,05 m2/m3

egyenértékű szemcse átmérője, de = 6/av = 6 / 920 = 0,0065 m = 6,5 mm

 

Hasonlóképpen egyszerűen és jól becsülhető módon számítható ki a konvektív sebesség is, amely azonos a hengeres membránfalon a radiális irányú átlépő sebességgel azonos.

Membránszűrés biológia.jpg

8.20‑2. ábra A membránszűrés további jellemzői 

A 8.20-2. ábrán sematikusan ezt a szürke nyíl jelzi. Ez a sebességérték meglehetősen alacsony érték, hozzávetőlegesen w=1,04 E-5 m/s. Pesszimista felfogásban számoljunk még nagy molekulákkal a fázisszétválasztó térben, amelyeknek a diffúziós tényezője 5E-10 m2/s. Helyettesítve ezen számokat a Pe-szám képletébe:

Pe = 1,05E-5 * 0,0065 / 5E-10 = 135 közötti értéket kapunk.

Ez a számérték ugyan elmarad a partiszűrésre jellemző Pe= 10-20 értéktől, a hatékony biológiai aktivitás előfeltétele mégis adott. Ezt támasztja alá az üzemeltetés eddigi tapasztalata, miszerint a membránköteg lemosó karbantartására a vártnál ritkábban van szükség.

A tulajdonképpeni biológia lebontásra szánt eleveniszapos fokozat esetében a Pe-szám kiszámítása nem könnyű feladat. Nehézségekbe ütközik még nagyságának becslése is. Annyit azonban lehet tudni, hogy a relatíve nagy konvektív sebesség miatt az eleveniszapos reaktortérben uralkodó Pe-szám értéke átlagosan nem alacsony. Hogy ebben a térrészben egyáltalán valami elfogadható mértékű lebontási hatás létrejöhessen, a tartózkodási időt vagy ami ezzel analóg az iszapkort empírikus megfontolásokra hagyatkozva több nap időtartamra kell beállítani.

Maradva a szemléletes mechanikai hasonlat mellett, a biológia szűrőt egy olyan kerítésnek képzelhetjük, amelynek a „szél nekihordja az újságpapírt és az ott rögtön el is ég, folyamatosan szabaddá téve szállító közeg áthaladását”.

Membrán égő kerítés.jpg

8.20‑3. ábra A membránszűrés (biológiai kép)

A biológiai szűrés is hasonlóan képzelhető el. Ehelyütt is van „égéstermék”: oxikus viszonyok mellett a szerves molekulák lebontásával széndioxid és víz keletkezik. A keletkező víz nem idegen anyag a vízben, és átfér a pórusokon. A széndioxid pedig - amelynek relatív tömege (CO2, 12+2*16=44) némiképp nagyobb - könnyebb fajsúlyánál fogva felszáll a felszínre és környezetszennyezést (!) okozva kilép a légtérbe. (Csak a teljesség kedvéért jegyezzük meg, anoxikus viszonyok mellett főként metán és széndioxid keletkezik. Minkettő üvegházhatást okozó gáz.)

Ha a szennyezés javarésze jó hatékonyság mellett a membrán felületén bomlik le, akkor fel kell tegyük a kérdést mit is tart vissza klasszikus értelemben a membrán? A szintén keletkező sejttömeget csupán? Leszögezhetjük, a membrán inkább biofilmhordozó szerepet játszik, de egyben a relatíve alacsony vízsebesség kialakulásáért is felelős. A létrejövő alacsony vízsebesség miatt lesz alacsony a Pe-szám és ennek hatására bomlik le a kismolekulájú ammónia is.

A gyártó véleménye szerint is a membránok sérülékeny elemek, emellett a bekerülési és üzemeltetési költségek alakulása sem hagyható figyelmen kívül. Röviden szólva, drága berendezéssel van dolgunk. Ha költségek optimalizálására is törekszünk úgy biofilmhordozó szerepre sokkal olcsóbb megoldás is létezik.

Modellare neccesse est...

  • LinkedIn - Black Circle
  • Facebook - Black Circle

© BioModel Bt. 2019

All rights reserved

Utoljára frissítve: 2024. április    

bottom of page