top of page

A  MODELLEZÉS

Ezenközben mai szemmel nézve tévesnek bizonyult nézetek sorsa gyakorta tanulságosbb, mint a helyesnek bizonyult elméletek létrejötte és érvényre jutása.

Thomas Junker: A biológia története

​

Indíttatás

 

 

A hálózati rekonstrukciótervezésre kidolgozott fuzzy-modell rendkívül sikeres volt. A gyakorlat számára nagyon jó eredményt szolgáltatott. Fellelkesedve a sikeren a kutak rekonstrukció tervezésének megalapozásához is fuzzy módszerrel fogtunk hozzá. A hálózatnál szerzett tapasztalatok birtokában biztosak voltunk a módszer használhatóságát illetÅ‘en. A kapott eredmény – a kutak kockázati sorrendje – azonban nem volt meggyÅ‘zÅ‘. Némi módosítással egészen más sorrend adódott. A modell működtetéséhez, az értékeléshez összegyűjtött adatok ugyan nem vesztek kárba, sÅ‘t nagyon hasznosnak bizonyultak, azonban a fuzzy-modell sikertelenségét legalább önmagunk számára be kellett ismerni. A kérdés adott volt, hol volt a hiba?

​

A rákövetkezÅ‘ évben a Typotex kiadónál megjelent Szirtes Tamás: Dimenzióanalízis és alkalmazott modellelmélet című könyve. A benne foglaltak megtanulása úgy tűnt a legkézenfekvÅ‘bbnek, ha a módszert egy adott problémán az ember végigköveti. A modellezés tárgyául a parti szűrést választva, hamar kiderült, hogy a vízminÅ‘ségének alakulásáért a kút nem  felelÅ‘s, a kútvíz minÅ‘sége a folyó és a vízadóréteg találkozásánál dÅ‘l el.

​

A kút ebben a folyamatban csupán egy műtárgy, amelynek segítségével megcsapolható a vízadó réteg, amelynek aknájába belelógathatjuk a búvárszivattyúkat. Nem volt könnyű szembesülni ezzel a ma már nyilvánvaló ténnyel annak, aki hosszú éveken keresztül a csáposkutak nagyszerűségérÅ‘l, az ideális homok-kavics viszonyokról hallott. A parti szűrésrÅ‘l azt tanították, hogy a víz a szűrési útvonal mentén biológiai módon megtisztul. Az egyszerűség kedvéért a vízminÅ‘ség mérÅ‘számait a kúthoz rendelték, pedig az valójában a szűrési útvonal cca. elsÅ‘ 15 méterének tulajdonsága.

​

Utólag a kútrekonstrukciós program sikertelensége a vízminÅ‘ség alakulásának rossz helyválasztására volt visszavezethetÅ‘. Éppen ez a kudarc volt az ösztönzÅ‘ abban, hogy a parti szűrés modellezésével úgy általában a biológiai szűrés mibenléte kiderülhessen. Nem egy új módszer kitalálásáról van tehát szó, hanem a hatékonyan működÅ‘ parti szűrés praktikájának ellesésérÅ‘l és annak más területen történÅ‘ alkalmazásáról.

A modellezés nehézségei

​

A biológiai szűrés minden kétséget kizáróan több tudományágat érintÅ‘, interdiszciplinális probléma. Az víztisztító műveket üzemeltetÅ‘ mérnök, a mikrobiológus és a vegyész szerepe megkérdÅ‘jelezhetetlen. Azonban Å‘k mindannyian a bonyolultnak is mondhetó jelenségre csak a saját szempontjaik alapján tekintenek. A párbeszéd persze létezik, de sokszor az egymás melletti elbeszélés érhetÅ‘ tetten. Az összetettség ellenére mégis szükség van egy egyszerű képre, egy modellre, ahova ki-ki hozzáteheheti a maga tudását, tapasztalatát.

Legyen szabad két egyszerű példát felhozni.

 

A budaörsi úrnapi körmenet messze-földön híres. Csodájára járnak az emberek. A valóban gyönyörű virágszÅ‘nyeg - párhuzamunkban a biológia sokszínűség - évrÅ‘l évre mindig más, mindig csodaszép.

Budaörs-virágszőnyeg.jpg

0-1. ábra

VirágszÅ‘nyeg Úr napján Budaörsön

Ha a jelenség mögöttes lényegére koncentrálunk, akkor megfigyelhetünk mást is.

A körmenet útvonala a templomkapunál kezdÅ‘dik és ott ér véget. A templom körül négy oltár van, ahova a virágszÅ‘nyeggel leborított út vezet. Az út szélessége 1 – 1,5 m. A körbejárás mindig adott irányban történik. A megvalósításhoz sok önkéntes kéz szükséges, amely nemes tardíciót újra és újra létrehozza. Rossz idÅ‘ esetén kétséges, hogy a virágszÅ‘nyeg megépül. A körmenet során a virágszönyeg megsemmisül. Ezek az információk jelentik tulajdonképpen a vázat, amire a virágszÅ‘nyeg ráépül, amely feltételek mentén megvalósul. 

​

Kezdetben hidraulikus hálózatszámítás gyakorlata nem volt egyszerű. Hiányzott a megfelelÅ‘ hardver, nagyon fáradságosan voltak csak összegyűjthetÅ‘k a modellépítéshez szükséges adatok. Felmerült, hogy egyáltalán szükséges-e a teljes hálózatot (fÅ‘vezetékek-elosztó vezetékek-bekötések) a maga bonyolultságában modellezni, vagy választ kaphatunk kérdéeinkre egy egyszerűbb modell segítségével is. Kiderült, hogy az üzemtani feladatok többségénél a meghatározó hidraulikai viszonyokat a fÅ‘vezetéki modell teljes mértékében visszatükrözi. A valójában bonyolultan összefügÅ‘ hálózat egy lényegi vázra épül.

​

A két példa meglehetÅ‘sen távol áll egymástól mégis arra enged következtetni, hog a nagyon bonyolult jelenségeket érdemes egyszerűen látni, a modellezés során csak a lényegre koncentrálni. A rendkívül sokszínű valóság persze - ahogy a tudásunk gyarapszik - pontosíthatja a képet, de egy vázmodellre szükségünk van.

A következÅ‘kben - tudva, hogy bonyolult, összetett dologgal állunk szemben - mégis elÅ‘bb a lényegi összefüggésék kiderítésére törekszünk. Az empíria nem elég, elméleti modellalkotásra is szükség van. 

Modellare neccesse est...

  • LinkedIn - Black Circle
  • Facebook - Black Circle

© BioModel Bt. 2019

All rights reserved

Utoljára frissítve: 2024. április    

bottom of page